Процена утицаја фактора стреса и њихових ефеката на шуме са циљем заштите животне средине у Србији
Assessment of the stress factors their impact and effects on forests in order to protect the environment in Serbia
Author
Чешљар, Горан Д.Mentor
Амиџић, Лидија
Committee members
Сталетовић, НовицаЛучић, Александар
Metadata
Show full item recordAbstract
Рад има за циљ да теренским и теоријским истраживањима укаже на промене у шумским екосистемима изазваним природним (биотичким и абиотичким) и антропогеним деловањем, а све у циљу успостављања одрживог развоја шума и шумских екосистема у Републици Србији.
Шумски екосистеми су све осетљивији на сталне промене које се дешавају услед бројних природних и антропогених фактора. Виталност једног шумског екосистема у великој мери зависи од тих утицаја, при чему поједини фактори својим дуготрајним деловањем могу довести до слабљења појединачних стабала или читавог шумског екосистема и на крају изазвати њихово слабљење или нестанак.
Основни циљ истраживања је да се утврди који од три фактора стреса (биотички, абиотички и антропогени) је најдоминантнији и најутицајнији на шуме у Србији. Рад има и додатне специфичне циљеве који су постављени ради достизања основног циља. Сагледани су и објашњени сви идентификовани фактори стреса који су утицали на шуме и појединачна стабла током периода истражива...ња. Детаљно су анализирани фактори штета и узрочници штета на дрвећу, дефолијација и климатске карактеристике у периоду од 2004. до 2014. године. Услед чињенице да различите врсте показују различит ниво толерантности на промене услова станишта, анализе су вршене на нивоу врста. Компарацијом резултата овог истраживања са подацима других истраживања дошло се до закључака о најчешћим и најзаступљенијим узроцима штета на стаблима и шумама уопште, као и о факторима који имају највеће негативне утицаје на шумске екосистеме.