Povezanost depresivnog poremećaja sa lokalizacijom, veličinom i patohistološkim nalazom tumora mozga
Author
Živković, NenadMentor
Mihajlović, GoranCommittee members
Đukić-Dejanović, SlavicaGrujičić, Danica

Jančić, Snežana
Metadata
Show full item recordAbstract
Psihijatrijski poremećaji se često javljaju kod tumora mozga, a neretko mogu predstavljati jedinu manifestaciju i mogu biti inicijalni simptom tumora mozga (1-6). Incidenca depresije kod pacijenata sa tumorom mozga varira u opsegu od 10% (7, 8) do 50% (9-12). U nekim studijama su analizirani grupisani različiti tipovi tumora zajednički, a druge studije su analizirale samo jednu vrstu tumora, pa je prava učestalost depresije kod tumora mozga i dalje nejasna.
Mehanizmi nastanka depresije kod pacijenata sa tumorom mozga nisu potpuno razjašnjeni. Ispitivani su brojni faktori. Depresija kao inicijalni simptom tumora mozga je nedovoljno opisana u literaturi. Benson je prijavio da je
kod 1-4% psihijatrijskih pacijenata pronađen tumor mozga na autopsiji (13).
Jedna studija u Južnoj Africi pokazala je da 27 od 200 pacijenata (13,5%)
hospitalizovanih u psihijatrijskim ustanovama ima tumor mozga (14). Obavljeni
su brojni izveštaji o pacijentima sa psihijatrijskim oboljenjima koji imaju
tumor mozg...a, ali oni malo doprinose razumevanju učestalosti tumora mozga kod
depresivnih pacijenata (15, 16).
Smatra se da je lokalizacija tumora povezana sa depresijom. Tumori frontalnog režnja mogu biti povezani sa simptomima depresije (17). Prema nekim studijama tumori leve dominantne hemisfere su više povezani sa depresijom nego desno hemisferični tumori (18). Sa druge strane, u velikoj studiji o ishodima glioma, pronađeno je da lokalizacija tumora ne utiče na pojavu depresije (9).