Модел унапређења информационих система у функцији побољшања пословања грађевинских предузећа у Србији
Advanced Information Systems Modelling in Light of Improvement of Construction Companies doing Business in Serbia
Author
Вујовић, Вук Б.Mentor
Денић, Небојша
Глигорић, Ненад
Committee members
Копања, Лазар
Закић, Александар
Кековић, Горан
Metadata
Show full item recordAbstract
У овој докторској дисертацији предложена су нека побољшања процеса рада у грађевинским системима која могу обезбедити ефикасније и јефтиније пословање у разматраном сектору у Републици Србији. Предлаже се коришћење одговарајућих модела, алата и концепата заснованих на новим технолошким решењима у циљу постизања вишег степена ефикасности рада, што потенцијално резултује ефикаснијем и јефтинијем пословању.
Такође је предложено и коришћење интелигентних информационих система. Да би се имплементирао такав систем у грађевинским системима неопходно је коришћење велике количине података (складиште података) у реалном времену. Поред историјских и трансакцијских података неопходни су и подаци из окружења. До тих података у реалном времену долази се коришћењем нових технологија, а самим тим се и рад дигитализованих информационих система грађевинских предузећа подиже на виши ниво, а све у функцији побољшања и појефтињења њиховог рада и пословања. Предлаже се коришћење следећих алата и информатич...ких ресурса у оквирима модификованог приступа моделирања информационог система у грађевинском сектору:
1. Рачунарство у облаку - као скуп мрежних сервиса;
2. Building Information Modeling - као основа за пројектовање, симулацију и сарадњу кроз све фазе грађевинског пројекта;
3. Коришћење дронова - који смањују време и ресурсе потребне за фотограметрију и мапирање;
4. Интернет ствари - који омогућавају праћење рада и учинка свих запослених, грађевинских машина и уређаја;
5. Примена сензора као система за аналогну-дигиталну трансформацију података.
Рачунарство у облаку омогућава изнајмљивање информатичких ресурса (хардвера, софтвера и одговарајућих услуга) који се могу добити по нижим ценама уместо да се купују.
Building Information Modeling представља интелигентан модел података који служи као основа за пројектовање, симулацију и сарадњу кроз све фазе грађевинског пројекта, а може се изнајмити као ресурс рачунарства у облаку или евентуално и купити.
Дронови смањују време и ресурсе потребне за фотограметрију и мапирање, а коришћењем са софтверима за 3Д моделовање могу се ефикасно примењивати у свакој фази процеса пројектовања и изградње.
Концепт интернет ствари може обезбедити велику количину података у реалном времену, неопходних за моделовање информационог система заснованог на пословној интелигенцији, а обезбеђује пословну аналитику, информационо моделовање изградње, контролу грађевинских машина и уређаја, и друго.
Употребом предложених алата и концепата, дефинисан је нови приступ у моделирању информационих система у функцији побољшања пословања грађевинских предузећа у Србији.